Syndróm slepice

Autor: Helena Jakubčíková | 23.2.2013 o 15:30 | Karma článku: 4,12 | Prečítané:  594x

Nebojte nejde o syndróm nejakej neznámej choroby. Určitenie nie choroby tela. Skôr choroby mysle, umu alebo čoho. Ach jaj! A vôbec nie vzácnej. Syndróm slepice sa mi páči ako alegorické pomenovanie pre riešenie problému bez zamerania sa na cieľ, ktorý sa chce dosiahnuť.

Jazykovým puristom sa ospravedlňujem za pojem "slepica", ale ako autor si nechávam právo pomenovať daný jav svojim vlastným pomenovaním. O čo teda ide?

Gazdinka sa rozhodne uvariť slepačiu polievku. Avšak namiesto toho, aby chytila sliepku, pripravila ju sekom sekerky o hlavu, vykuchala, ošklbala a vložila do hrnca .... nóóó dobre, dobre ešte raz. Namiesto toho, aby z obchodu kúpenú slepicu vložila do hrnca, začne rozoberať, či daná sliepka mala spokojný slepačí život, či bola kŕmená kvalitným zrnom a či si mohla štipkať krásnu zelenú trávičku, či žila harmonicky, teda bez stresu, s ostatnými sliepkami v kuríne. Rozoberá práva sliepok na spojný život a preklína chovateľov, ktorí tie slepice strkajú do malých klietok. Zasadzuje sa za exemlárne tresty a zmenu legislatívy na úrovni obce, kraja, štátu, vesmíru.

A kde zostala polievka? Nuž nie je. Prečo? Nuž nie je sliepka. Sliepka v návale toľkých otázok, problémov a emócií je v nedohľadne. Gazdinka sa dostáva do ráže a neprijíma argumenty  "Pozri, ide len o polievku." Nič nepomáha, lebo gazdinka je Gazdinka s veľkým G. Gazdinka to myslí smrteľne vážne a je nespochybniteľne presvedčená o svojej svätej pravde. Gazdinkinej rodina si môže tak nanajvýš oblízať prsty. Smola.

Prvotný cieľ, uvariť slepačiu polievku, sa stratil v balaste vedľajších problémov a tých najhorších prípadoch sa naň dokonca zabudne úplne. Syndróm slepice je na svete a dá sa aplikovať na množstvo situácií, kde sa niečo rieši škrabaním sa na uchu na opačnej strane hlavy, hľadaním čo možno najkomplikovanejších riešení. Nevadí, že jednoduchá cesta k cieľu leží voľná pred očami:-)

Jaj a napriek tomu, že hovorím o syndróme slepice, postihuje tento neduh rovnako ženské ako aj mužské pokolenie. To aby ste si nemysleli a nespájali s niečím iným.

 

P.S. Týmto nespochybňujem práva sliepok na šťastný život v kuríne a priľahlých priestoroch s kvalitným zrnom, zelenou trávičkou a láskou ozajstnej gazdinej či gazdu:-)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Babčenkova manželka prehovorila. Ako prežívala smrť svojho manžela?

Oľga Babčenková o všetkom vedela vopred.

Stĺpček šéfredaktorky

Trump si pri Putinovi vystačil s frázami a klišé. A to sa ešte len dozvieme, ako nás to ovplyvní

Interpretácie budú iné v každom tábore.

KULTÚRA

John Malkovich pre SME: Nenávidím svoj hlas

Na Slovensku vystúpi s orchestrom.


Už ste čítali?