Kedy tu budú roboti?

Autor: Helena Jakubčíková | 24.3.2013 o 13:36 | Karma článku: 4,16 | Prečítané:  850x

Dnes som si v Tescu všimla titulok žiariaci z jedného časopisu: "Kedy tu budú roboti?". Ani som netušila, že na konci nákupu mi samotné Tesco odpovie: "Už sú dávno tu!"

Svoj nákup som platila sčasti stravnými lístkami. Jednému chýbal asi polmilimetrový pásik z okraja toho ochranného strieborného pásika približne do polovice výšky lístku. Takto sa mi ho podarilo odtrhnúť z bloku stravných lístkov. Zlá perforácia? Smola? Tento lístok mi odmietli prevziať.

Predavačka Tesca mi vysvetľovala, že lístok je neplatný, lebo stroj ho nebude akceptovať. Napálená som odišla. Ako hnev opadával, začala som s predavačkou v duchu polemizovať. Dobre, ak stroj vyhodnotí lístok ako neplatný, čo sa deje s neplatnými lístkami? Hodia ich rovno do koša? Veď aj stroj sa môže mýliť. Neexistuje žiadna ľudská kontrola?

Škoda, nepoznám odpoveď predavačky. Ale z jej neoblomného postoja by som mohla vyvodzovať, že to nevie a ani ju to nezaujíma, lebo má konkrétne príkazy. Stroj! Áno, dobre ste postrehli. Ešte stále som naštvaná:-)

Máme karty na čip, máme kdekade nejaké svoje ID. Keď sa v systéme niečo pokazí, zrazu neexistujem, nemám právo namietnuť "lebo systém to tak spravil" a "veď systém vie, čo má robiť". Je mi z toho zle. Kde sa stratil ľudský prvok v tomto pretechnizovanom svete? Programy strojov sú čoraz komplikovanejšie a ľudia sa naopak správajú čoraz jednoduchšie v zmysle "veď stroj to za mňa urobí". Ako stroje.

Pritom riešenie je minimálne v tomto triviálnom prípade až triviálne jednoduché. Zapojiť ľudské oči a ľudské vyhodnocovanie toho, čo vidím. Veď aj bankovky sú nie vždy v stave dokonalosti. Sem tam z nich aj niečo chýba alebo sú natrhnuté. Asi ich predavači bez problémov prijímajú, keď si ich nachádzam vo výdavku. Alebo na to majú iné príkazy?

Áno, roboti sú už tu a vstúpili medzi nás vcelku nenápadne.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Babčenkova manželka prehovorila. Ako prežívala smrť svojho manžela?

Oľga Babčenková o všetkom vedela vopred.

Stĺpček šéfredaktorky

Trump si pri Putinovi vystačil s frázami a klišé. A to sa ešte len dozvieme, ako nás to ovplyvní

Interpretácie budú iné v každom tábore.

KULTÚRA

John Malkovich pre SME: Nenávidím svoj hlas

Na Slovensku vystúpi s orchestrom.


Už ste čítali?