Kde sa to v ľuďoch berie

Autor: Helena Jakubčíková | 30.4.2014 o 14:03 | (upravené 30.4.2014 o 18:00) Karma článku: 6,47 | Prečítané:  585x

V poslednom čase som sa trochu viac začítala do komentárov k rôznym článkom. Nuž, musím skonštatovať, že nielen trochu viac, ale viac ako je zdravé. Prečo? Fascinuje ma obrovská miera netolerancie a sebastrednosti anonymných i neanonymných bojovníkov za tú svoju ako inak jedine správnu pravdu.

Pod článkami akéhokoľvek druhu sa vedú úporné vojny o svoje potvrdenie ega, svojej jedinečnosti a pocitu priam svätého bojovníka za pravdu. Hony na čarodejnice, či už vo forme Malinovej, najnovšie homeopatie, politikov i nepolitikov, bulváru, receptov, chorých i zdravých, peňazí i nedostatku, jedno jest. Hlavne, že zaznie môj hlas a keď už, tak nech poriadne hlasno a s poriadnou dávkou emócie.

Kde sa v tom našom slávnom holubičom národe berie toľko chutí lynčovať už len pre vyjadrenie púheho opačného názoru? To, že niektoré články k takýmto reakciám priam vyzývajú nebudem komentovať. To je zas o autorovej svätej pravde. Určite je rád, že jeho články číta veľa ľudí a holt možno sa niekedy diví nad nekorektnosťou a bojovnosťou komentárov k nemu. A možno sa nediví. Možno si len spokojne medlí ruky. Zas sa to podarilo! Zasiať do ľudí hnev, strach, nenávisť. A možno nebolo treba ani moc siať. Stačí vyprovokovať to, čo je v človeku skryté a brnknúť na tú správnu strunu, aby sa to prejavilo. Sme národ strašne nasrdený, bojácny i vznetlivý. Na druhej strane je ľahké brnknúť nám po nose. Potom sa stiahneme a pestujeme si svoju ublíženosť a úspešne živíme svoj hnev, strach a iné milé negativity.

V týchto dňoch čítam Citadelu od Exupéryho. Vystupuje tam aj prorok "tvrdého pohľadu, ktorý je naviac škuľavý sa v ktorom dňom i nocou horí posvätný hnev". Z kontextu tento prorok, ktorý vyzýva k poriadku, zbožnosti, pokániu, obetiam, potrestaniu, selekcii na dobrých a zlých a vyzýva na zničenie zla v človeku je práve taký, ako tí, ktorých chce svojou hnevlivosťou naprávať. Zo svojej svätej pravdy znesie len človeka, "ktorý je spútaný na slame, zbavený chleba a svetla v hlbokom žalári".

Mám neodbytný pocit, že takýchto prorokov sa internete hemží obrovské množstvo. Ľudia, kde ste skryli svoje dobro?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Babčenkova manželka prehovorila. Ako prežívala smrť svojho manžela?

Oľga Babčenková o všetkom vedela vopred.

Stĺpček šéfredaktorky

Trump si pri Putinovi vystačil s frázami a klišé. A to sa ešte len dozvieme, ako nás to ovplyvní

Interpretácie budú iné v každom tábore.

KULTÚRA

John Malkovich pre SME: Nenávidím svoj hlas

Na Slovensku vystúpi s orchestrom.


Už ste čítali?